CHEVROLET Cavalier 2.2L 4AT FWD (115 HP)
1994–2003
115
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2190cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 85.8kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1214kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |