CHEVROLET Celta - 3 doors 1.4L 5MT (92 HP)
2000–2015
91
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1626mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 834kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |