CHEVROLET Celta - 5 doors 1.4L 5MT (92 HP)
2000–2015
91
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1626mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |