CHEVROLET Chevelle Super Sport 6.5L V8 4MT (375 HP)
1969–1977
370
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6489cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 276kW |
| Torque | 563Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2949mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |