CHEVROLET Chevrolet Bel Air Impala Convertible 4.6L V8 3MT RWD (253 HP)
1958–
250
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4639cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.1kW |
| Torque | 414Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5311mm |
| Width | 1974mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2985mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |