CHEVROLET Chevrolet Camaro Convertible 2.0T 6MT RWD (275 HP)
2019–
271
bhp
Power
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |