CHEVROLET Chevrolet Camaro Convertible 3.0L V6 8AT RWD (335 HP)
2019–
330
bhp
Power
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3640cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 330bhp |
| Power | 246.4kW |
| Torque | 383Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1689kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |