CHEVROLET Chevrolet Camaro IROC-Z 5.0L V8 4AT RWD (215 HP)
1985–
215
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5001cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4877mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1278mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |