CHEVROLET Chevrolet Camaro 3.6L V6 6AT RWD (328 HP)
2010–
323
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 323bhp |
| Power | 241kW |
| Torque | 377Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4836mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1377mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1714kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |