CHEVROLET Chevrolet Camaro 5.0L V8 3AT RWD (145 HP)
1982–
145
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5001cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/75 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |