CHEVROLET Chevrolet Camaro 5.7L V8 4MT RWD (170 HP)
1970–
168
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5733cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1637kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | E78 - 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |