CHEVROLET Chevrolet Colorado ZR2 Bison 2.7L Turbo 8AT AWD (314 HP)
2024–
310
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 231.2kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 5438mm |
| Width | 2144mm |
| Height | 2078mm |
| Wheelbase | 3327mm |
| Kerb Weight | 2388kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt315/70 R17 Mt |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |