CHEVROLET Chevrolet Corvette C1 3.9L 3AT (153 HP)
1953–
150
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3859cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 302Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
Dimensions & Weight
| Length | 4242mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1293kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |