CHEVROLET Chevrolet Corvette E-Ray Convertible 6.2L V8 8AT e-AWD (655 HP)
2024–
495
bhp
Power
2.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 495bhp |
| Power | 369.2kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1234mm |
| Wheelbase | 2723mm |
| Kerb Weight | 1749kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/30Z R20 // 345/25Z R21 |
| Front Brakes | Eboost-Assisted Carbon Ceramic Discs With Brembo Four-Piston Monobloc Calipers |
| Rear Brakes | Eboost-Assisted Carbon Ceramic Discs With Brembo Four-Piston Monobloc Calipers |