CHEVROLET Chevrolet Corvette Z06 Convertible 6.2L V8 7MT RWD (659 HP)
2015–
650
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 650bhp |
| Power | 485kW |
| Torque | 881Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1237mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/30Zr19 || 335/25Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |