CHEVROLET Chevrolet Cruze Hatchback 1.4L Turbo 6AT (153 HP)
2017–
153
bhp
Power
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114.1kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4453mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1323kg |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 215/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |