CHEVROLET Chevrolet Silverado 1500 3.0L Duramax TD 10AT AWD (310 HP)
2022–
305
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3000cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 305bhp |
| Power | 227.4kW |
| Torque | 671Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 83L |
Dimensions & Weight
| Length | 6132mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1915mm |
| Wheelbase | 3988mm |
| Kerb Weight | 2427kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |