CHEVROLET Chevrolet Silverado 1500 5.3L V8 10AT RWD (360 HP)
2022–
355
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 264.7kW |
| Torque | 519Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 6132mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1915mm |
| Wheelbase | 3988mm |
| Kerb Weight | 2236kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |