CHEVROLET Chevrolet Silverado 3500 HD Double Cab 6.6 V8 Duramax (4x4)
2013–
397
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6604cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 397bhp |
| Power | 296kW |
| Torque | 1037Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 5453mm |
| Width | 2438mm |
| Height | 1972mm |
| Wheelbase | 4016mm |
| Kerb Weight | 3304kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |