CHEVROLET Chevrolet Silverado HD ZR2 6.6L V8 Duramax 10 AT AWD (476 HP)
2024–
401
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 401bhp |
| Power | 299kW |
| Torque | 1322Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 135L |
Dimensions & Weight
| Length | 6350mm |
| Width | 2080mm |
| Height | 2101mm |
| Wheelbase | 4041mm |
| Kerb Weight | 3680kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt305/70R18 Mt |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |