CHEVROLET Chevrolet Suburban 6.2L V8 VVT 10AT (420 HP)
2021–
414
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 623Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5733mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1923mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Boot Capacity | 1113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |