CHEVROLET Classic 1.8L 5MT FWD (102 HP)
2002–2016
101
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 0L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |