CHEVROLET Classic 1.8L Flexpower 5MT FWD (109 HP)
2002–2016
108
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 0L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 1117kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |