CHEVROLET Cobalt Coupe SS 2.0 Ecotec 5MT (260 HP)
2008–2011
260
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1349kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/40Z R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |