CHEVROLET Cobalt Coupe SS 2.0L 5MT (205 HP)
2005–2007
205
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 152.9kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1357kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |