CHEVROLET Cobalt Sedan 2.2L 5MT FWD (141 HP)
2004–2007
139
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1301kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |