CHEVROLET Cobalt Sedan 2.2L Ecotec 5MT FWD (148 HP)
2008–2010
148
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1261kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |