CHEVROLET Cobalt Sedan 2.4L 5MT FWD (174 HP)
2004–2007
172
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1318kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 - 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |