CHEVROLET Colorado Crew Cab 2.8L Duramax 6AT RWD (181 HP)
2015–
181
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5403mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3259mm |
| Kerb Weight | 1917kg |
| Boot Capacity | 1169L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |