CHEVROLET Colorado Double Cab 2.8L 4AT FWD (175 HP)
2003–2008
174
bhp
Power
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2770cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 251Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 1596kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |