CHEVROLET Colorado Double Cab 2.9L 4AT FWD (242 HP)
2003–2008
186
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2921cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |