CHEVROLET Colorado Double Cab 3.5L 4AT RWD (220 HP)
2003–2008
217
bhp
Power
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3460cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 161.8kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 3198mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |