CHEVROLET Colorado Extended Cab 2.5L DOHC 6AT AWD (200 HP)
2015–
200
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 259Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5403mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1786mm |
| Wheelbase | 3259mm |
| Kerb Weight | 1878kg |
| Boot Capacity | 1413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |