CHEVROLET Colorado Extended Cab 2.9L 5MT (185 HP)
2009–2012
185
bhp
Power
21.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2921cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.5mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1614kg |
| Boot Capacity | 1246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/75 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |