CHEVROLET Colorado Extended Cab 2.9L 5MT AWD (185 HP)
2003–2008
183
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2921cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/75R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |