CHEVROLET Colorado Extended Cab 3.6L V6 6AT RWD (305 HP)
2015–
304
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 304bhp |
| Power | 227kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5403mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1788mm |
| Wheelbase | 3259mm |
| Kerb Weight | 1855kg |
| Boot Capacity | 1413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |