CHEVROLET Colorado Extended Cab 5.3L V8 4AT (300 HP)
2009–2012
300
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Boot Capacity | 1246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/75 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |