CHEVROLET Colorado Regular Cab 2.9L 5MT (188 HP)
2003–2008
185
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2912cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1498kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |