CHEVROLET Colorado Regular Cab 3.7L 4AT (245 HP)
2003–2008
241
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3654cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1599kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |