CHEVROLET Corvette 427 Convertible Collector Edition 7.0L V8 LS7
2012–2013
506
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7008cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 506bhp |
| Power | 377kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1237mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1522kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 285/30Zr19, Rear:335/25Zr20 |
| Front Brakes | Power-Assisted Disc With Abs With Six-Piston; Cross-Drilled Rotors; |
| Rear Brakes | Power-Assisted Disc With Abs With Four-Piston; Cross-Drilled Rotors |