CHEVROLET Corvette C4 Convertible 5.7L 4AT RWD (238 HP)
1984–1996
235
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1176mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 1524kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/50 V R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |