CHEVROLET Corvette C4 Convertible 5.7L 4AT RWD (305 HP)
1984–1996
301
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 301bhp |
| Power | 224.3kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1176mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |