CHEVROLET Corvette C4 Convertible 5.7L V4 4AT RWD (243 HP)
1984–1996
240
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5735cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 178.7kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1176mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Boot Capacity | 187L |