CHEVROLET Corvette C5 Convertible 5.7L V8 6MT RWD (350 HP)
1998–2004
350
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5665cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261kW |
| Torque | 508Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1214mm |
| Wheelbase | 2657mm |
| Kerb Weight | 1456kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 Zr17 // 275/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |