CHEVROLET Corvette C6 Convertible 6.0L V8 6AT RWD (430 HP)
2004–2013
430
bhp
Power
186
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 430bhp |
| Power | 320.7kW |
| Torque | 575Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1461kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R18 || 285/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |