CHEVROLET Corvette C6 Coupe 6.0 V8 6MT (400 HP)
2004–2008
400
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298.3kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1247mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1442kg |
| Boot Capacity | 629L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R18 || 285/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |