CHEVROLET Corvette Convertible 6.2 V8 LS3 6AT (430 HP)
2008–2013
430
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 430bhp |
| Power | 321kW |
| Torque | 591Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1461kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40Zr18 || P285/35Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |