CHEVROLET Corvette Coupe 6.2 V8 LS3 6MT (430 HP)
2008–2013
430
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 430bhp |
| Power | 321kW |
| Torque | 575Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 20.6L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1459kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40Zr18 || P285/35Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |