CHEVROLET Corvette Stingray C7 6.2L V8 8AT (460 HP)
2013–2019
460
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 460bhp |
| Power | 343kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1234mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R18 // 285/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |