CHEVROLET Corvette Stingray Convertible C7 6.2l V8 AT (450 HP)
2013–
444
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 610Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1234mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/40R18, Rear: 285/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |